Pierwszomajowe francuskie konwalie

01/05/2021

Dziś powinnam paradować z bukietem konwalii, ale zamiast tego pokażę Wam kwitnące kasztany - też na “K”. Kasztany kwitną w Paryżu już w kwietniu. Czy to oznacza, że tu już po maturach? ;)






A konwalie rosną w lesie, do którego jeszcze nie mam dostępu. Ale już niedługo! Od 3 maja we Francji rozpoczynamy plan luzowania obostrzeń pandemicznych (który to już raz?) i na początek, zostaje zniesione ograniczenie odległościowe w przemieszczaniu się. Ale do poniedziałku żaden las z prawdziwego zdarzenia nie jest jeszcze w moim zasięgu.



A dlaczego konwalie?


Dziś 1 maja i francuskim zwyczajem ludzie wręczają sobie bukiety konwalii, a panowie noszą je w butonierkach. Niejednego ojca ma ta tradycja. Mówi się, że:

  • konwalia od wieków była symbolem wiosny;

  • w 1560 roku młody król Karol IX Walezjusz miał otrzymać bukiet konwalii od barona, u którego gościł wraz z matką Katarzyną Medycejską, podczas podróży po Drôme. Urzeczony tym gestem, 1 maja 1561 r. ofiarował taki bukiet wszystkim damom swojego dworu, deklarując, że będzie tak czynił każdego roku;

  • 1 maja 1895 roku znany piosenkarz francuski tamtych czasów, Felix Mayol, dał w Paryżu koncert z bukiecikiem konwalii w butonierce, czym zainspirował wielu naśladowców. We wspomnieniach napisał później, że konwalie otrzymał od znajomej, która przywitała go na dworcu w Paryżu. A że nie udało mu się zdobyć tradycyjnych kamelii, które ówcześni eleganccy panowie wpinali w poły surduta, postanowił wykorzystać właśnie ten bukiecik konwalii podczas wieczornego wystąpienia. (Inną ciekawostką związaną z tym artystą jest fakt, że do dziś konwalia zdobi herb klubu rugby Toulon i jest znakiem stadionu, ufundowanego w 1920 r. przez piosenkarza w jego rodzinnym mieście.);

  • na początku XX w. wielcy francuscy projektanci mody zaczęli 1 maja ofiarowywać bukiety konwalii swoim asystentkom i klientkom. Christian Dior uczynił nawet z konwalii swój znak charakterystyczny, nosząc ją w butonierce i dopinając do projektowanych kostiumów. To również dzięki niemu zwyczaj ofiarowywania konwalii został rozpowszechniony w Paryżu.


A samo Święto Pracy zostało ustanowione w 1889 r., jednak nie od razu zostało skojarzone we Francji z konwaliami. Stało się to dopiero w 1941 r., kiedy nowy rząd Vichy zaproponował nową nazwę: Święto Pracy i społecznej Zgody (la fête du Travail et de la Concorde sociale), a przy tym w kampaniach zastąpił symboliczne czerwone róże - uznawane za symbol lewicowy, konwaliami właśnie.





Komentarze

  1. Super ciekawostki wyszukujesz;) nie miałam pojęcia, że konwalie sa tak ważne dla Fracuzów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz